2020 Apple Hizmetleri

Apple geçtiğimiz hafta içerisinde bir açıklama yaparak 2020 yılında Apple uygulamalarına ilişkin bir değerlendirme yaptı. Değerlendirmeye göre Apple hizmetleri rekor bir yıl geçirdi ve tüketicilerin % 90’ı yeni hizmetlerden faydalandı.

 

Açıklamada uygulamaların her zamankinden daha önemli hale geldiği belirtilerek geliştiricilerin, insanları bağlantıda tutmanın, evden öğrenmelere ve çalışmalara yardımcı olmanın, formda ve iyi durumda kalmanın ve çok ihtiyaç duyulan eğlenceyi sağlamanın yeni yollarını buldukları söylendi. App Store’un 2008’de kullanıma sunulmasından bu yana dünyanın dört bir yanındaki uygulama geliştiricilerin 200 milyar dolardan fazla para kazandığı ifade edildi.

 

2020’nin en çok indirilen uygulamaları arasında ise Zoom ve Disney + vardı. “Among Us” gibi markalar patlama yaparken uzun süredir favoriler arasında yer alan “Roblox” gibi oyunlar da daha popüler hale geldi. Kullanıcılar Noel arifesi ve yılbaşı gecesi arasında hafta boyunca dijital ürün ve hizmetlere 1,8 milyar dolar harcadı. Yeni yıl gününde ise 540 milyon doların üzerinde yeni bir tek günlük harcama rekoru kırıldı.

 

Açıklamaya göre Apple Music rekor bir yıl geçirdi. Hizmet, Şimdi Dinle, yepyeni arama, kişisel radyo istasyonları ve Otomatik Oynatma gibi özelliklerle şimdiye kadarki en büyük ürün güncellemesini yaptı ve iOS 14 dinleyicilerinin yaklaşık % 90’ı bu yeni özellikleri kullandı. Apple Music’in alanında lider şarkı sözü özelliğiyle etkileşim 2020’den bu yana ikiye katlandı.

 

Apple Fitness+ uygulaması da dahil Apple Music hizmetleri ve diğer hizmetlerin detaylı bir şekilde anlatıldığı açıklamada Apple’ın İnternet Yazılım ve Hizmetlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue, “Artık dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, hayatlarını her gün büyük ve küçük şekillerde etkileyen Apple hizmetlerinin genişliği ve kalitesinde her zamankinden daha fazla ilham ve değer buldu” ifadelerini kullandı ve “Nereye gittiğimiz konusunda inanılmaz derecede iyimseriz. Geliştiriciler ve yaratıcı topluluk için fırsatların ve müşterilerimiz için olumlu, anlamlı faydaların sonsuz olduğuna inanıyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  TikTok’un Yılbaşı Partisi

 

2020 Apple hizmetlerine ilişkin değerlendirme için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Julian O’hayon